Spis treści:
- Akumulatory LiFePO4, czyli jakie?
- Gdzie są stosowane akumulatory LiFePo4?
- Jak prawidłowo dobrać akumulator LiFePO4?
- Zalety akumulatora LiFePO4
- Wady akumulatora LiFePO4
Wyposażenie kampera czy przyczepy kempingowej zwykle ma zasilanie elektryczne, dlatego do pracy potrzebuje źródła prądu.
Obecnie na rynku, obok standardowych akumulatorów, pojawiają się nowe rozwiązania, które zapewniają większy komfort użytkowania, w tym dłuższe działanie przy krótszym czasie ładowania i większą żywotność. Na uwagę zasługują akumulatory LiFePO4. Poznaj bliżej ich cechy i zasady doboru do kampera.
Akumulatory LiFePO4, czyli jakie?
Akumulatory LiFePO4 są ogniwami litowo-żelazowo-fosforanowymi, które charakteryzują się wysoką wydajnością prądową i dużą gęstością energetyczną (wyższą od akumulatorów niklowo-wodorkowych, a niższą od litowo-jonowych).
Są też bardzo żywotne, działają znacznie dłużej od innych znanych modułów, a jednocześnie są od nich bezpieczniejsze. Czas eksploatacji tych modułów osiąga kilka tysięcy cykli ładowania/rozładowania, pod warunkiem zamontowania odpowiedniego zabezpieczenia (układ PCM/PCB/BM).
Znamionowe napięcie pracy tych ogniw wynosi 3.2 V, natomiast odcięcie zasilania następuje przy wartościach 3.6-3.8 V.
Gdzie są stosowane akumulatory LiFePo4?
Ogniwa LiFePO4 są wyjątkowo odporne na trudne warunki środowiskowe. Dlatego doskonale sprawdzają się w długich podróżach na jachtach, w kamperach, samochodach elektrycznych.
Można je wykorzystywać do zasilania elektronarzędzi czy zdalnie sterowanych modeli. Znajdują się również w wózkach inwalidzkich, oświetleniu awaryjnym, awaryjnym zasilaniu automatyki, sprzęcie medycznym czy systemach baterii solarnych.
Jak prawidłowo dobrać akumulator LiFePO4?
Z założenia, akumulator ma zapewniać zasilanie w energię urządzeń znajdujących się w kamperze. Dlatego jego możliwości powinny być dostosowane do zapotrzebowania na prąd.
Kupując ogniwo LiFePO4, warto kierować się jego parametrami, a w szczególności pojemnością. Producenci oferują akumulatory o pojemności w zakresie od 1500 do 20000 mAh i więcej.
Istotne są też napięcie znamionowe, maksymalny prąd ładowania czy liczba cykli ładowania. Im jest ona większa, tym dłużej moduł będzie służył. A im większa jego pojemność, tym więcej zasili kamperowych urządzeń na jednym ładowaniu.
Zalety akumulatora LiFePO4
Długa żywotność, jaką mają akumulatory LiFePO4, jest ich największym atutem. Przy odpowiednich zabezpieczeniach, można je ładować i rozładowywać nawet kilka tysięcy razy. Moduł ma też kilka innych zalet, które skłaniają do wyboru właśnie tego rozwiązania spośród kilku innych dostępnych na rynku. Zaliczają się do nich:
- znacznie niższa waga niż w przypadku akumulatorów innego typu (np. AGM), co ma duże znaczenie dla wyposażenia kamperów – moduł 100 Ah waży około 12-14 kg, podczas gdy tani AGM to już ponad 20 kg,
- w zależności od modelu, prąd ładowania może być nawet dwukrotnie wyższy (10-30 A dla akumulatorów ołowiowo-kwasowych, 50-75 A dla LiFePO4), co oznacza znacznie szybsze naładowanie,
- wyższe napięcie nominalne 12.8 V, utrzymujące się na prawie najwyższym poziomie przez 95% czasu rozładowania,
- dobra tolerancja niskich temperatur,
- bezobsługowość,
- szczelność,
- wszechstronność zastosowań,
- odporność na uszkodzenia mechaniczne,
- 2-3 razy więcej cykli rozładowania niż mają akumulatory innych typów.
Wady akumulatora LiFePO4
Pomimo swojej doskonałości, akumulator LiFePO4 ma również wady. Te najbardziej znaczące to:
- konieczność limitowania prądu ładowania, który może doprowadzić do uszkodzenia akumulatora. W praktyce oznacza to ograniczenie wykorzystania możliwości akumulatora,
- konieczność ograniczenia napięcia ładowania do 14.6 V ze względu na ryzyko uszkodzenia akumulatora lub odłączenia ładowania przed całkowitym napełnieniem,
- możliwość ładowania wyłącznie w dodatnich temperaturach,
- prąd rozładowania ograniczony do max. 100 A.
Analizując wady i zalety akumulatora LiFePO4, można zauważyć, że – pomimo dobrych parametrów technicznych, jakie zapewnia producent – w rzeczywistości niemal wszystkie mają ograniczenia. Oznacza to, że możliwości akumulatora nie są w pełni wykorzystane. Jest to jednak model konkurencyjny i z pewnością bardziej godny zainwestowania niż moduły ołowiowo-kwasowe czy żelowe.