Skylark-Polska | Adres: ul. Madziarów 54, 04-444 Warszawa | Tel: 22 673 50 8022 673 50 80 | E-mail: info@ogrzewania.pl

Akumulator AGM a akumulator żelowy

Akumulator AGM a akumulator żelowy

Spis treści:

  1. Akumulator AGM i jego charakterystyka
    1. Zalety akumulatora AGM
    2. Zastosowanie akumulatorów AGM
  2. Cechy akumulatora żelowego
    1. Zalety i zastosowanie akumulatorów żelowych
  3. Podsumowanie – akumulator AGM czy żelowy?

Akumulator jest niezbędnym elementem każdego układu wymagającego zasilania prądem o niskim napięciu. Jako moduł przenośny doskonale sprawdza się tam, gdzie urządzenia czy instalacji nie można podłączyć do gniazdka sieciowego z transformatorem.

Takie ogniwa stosowane są od wielu lat m.in. w samochodach czy na łodziach. W tym czasie na rynku pojawiły się efektywniejsze rozwiązania, takie jak akumulator AGM czy żelowy. Czym się one różnią?

Akumulator AGM i jego charakterystyka

Kilkadziesiąt lat temu użytkownicy samochodów oraz innych urządzeń zasilanych z akumulatora mieli do dyspozycji jedynie ogniwa kwasowo-ołowiowe. Z pewnością niejeden starszy kierowca pamięta jeszcze problemy z ich ładowaniem czy uzupełnianiem poziomu elektrolitu przez dolewanie wody destylowanej. Proces ten nie był zbyt bezpieczny ze względu na ryzyko rozlania kwasu.

Obecnie nowoczesne akumulatory są już zwartymi, szczelnie zamkniętymi modułami, w których zachodzą procesy chemiczne prowadzące do wytworzenia prądu. Jednym z takich modułów jest Akumulator AGM.

Nazwa tego ogniwa pochodzi od angielskiego zwrotu Absorbent Glass Mat, co w tłumaczeniu odnosi się do głównego komponentu, jakim jest bardzo chłonna mata z włókna szklanego.

Chłonność jest tu ważnym elementem, gdyż pozwala na absorpcję dużej ilości elektrolitu, stanowiącego kluczowy składnik każdego ogniwa.

Takie rozwiązanie techniczne sprawia, że elektrolit nie przelewa się w module i jest odporny na wstrząsy. To z kolei wpływa na jego trwałość, gdyż standardowy akumulator AGM, działa trzykrotnie dłużej, jeśli chodzi o liczbę cykli. Zamknięty, szczelny element jest też bezpieczny, co ma znaczenie w trudnych warunkach pracy.

Zalety akumulatora AGM

O przewadze akumulatora AGM nad żelowym mogą świadczyć jego największe zalety. Ogniwo z matą szklaną:

  • może pracować w każdej pozycji, co ma znaczenie np. przy przechyłach łodzi podczas sztormu czy jeździe w wyboistym terenie,
  • charakteryzuje się wysoką wydajnością prądową przy szybkim rozładowaniu dużym prądem,
  • nie wymaga uzupełniania poziomu elektrolitu, czyli praktycznie jest bezobsługowy,
  • nie wymaga konserwacji,
  • ma kilkakrotnie większą żywotność od akumulatorów kwasowo-ołowiowych dzięki niższej rezystancji wewnętrznej,
  • jest odporne na uszkodzenia w niskich temperaturach (rozszerzający się elektrolit nie uszkadza obudowy),
  • jest odporne na wstrząsy i uderzenia.

Zastosowanie akumulatorów AGM

Akumulator typu AGM doskonale sprawdza się jako awaryjne źródło zasilania w różnych instalacjach i systemach. Pełni w nich rolę buforu na wypadek zaniku napięcia w sieci.

Może pełnić funkcję zasilacza awaryjnego UPS, dostarczać energię instalacjom C.O., systemom alarmowym i telekomunikacyjnym czy oświetleniu awaryjnemu. Powszechnie stosowane są też akumulatory samochodowe AGM oraz ogniwa dla łodzi czy kamperów.

Cechy akumulatora żelowego

Akumulator żelowy, określany też skrótem GEL, stanowi alternatywę dla ogniw AGM. Jego cechą charakterystyczną jest zastąpienie tradycyjnego płynnego elektrolitu specjalnym żelem. Jest on produkowany na bazie kwasu siarkowego i krzemionki.

Zmiana gęstości elektrolitu eliminuje ryzyko jego wycieku, a w związku z tym również kontroli poziomu i uzupełniania. Pod tym względem akumulator AGM i żelowy są podobne, gdyż żaden z nich nie wymaga obsługi. Oba typy ogniw mogą też pracować w dowolnej pozycji i są odporne na wstrząsy.

Zalety i zastosowanie akumulatorów żelowych

Poza wymienionymi wcześniej cechami akumulatory żelowe charakteryzuje niskie samorozładowanie. Są też odporne na głębokie rozładowanie, czyli praktycznie nigdy nie rozładowują się do zera. Ma to znaczenie tam, gdzie przerwa w dostawie prądu mogłaby być katastrofalna w skutkach.

Moduły tego typu sprawdzają się w urządzeniach transportu bliskiego, kamperach, zabawkach czy jako zasilanie silników elektrycznych do łodzi.

Podsumowanie – akumulator AGM czy żelowy?

Zarówno akumulatory AGM, jak i żelowe stanowią przykład nowoczesnych technologii, których zastosowanie pozwoliło zwiększyć żywotność modułów, poprawić bezpieczeństwo ich eksploatacji i wyeliminować potrzebę obsługi. Takie ogniwa są też odporniejsze na warunki środowiskowe i pracują dłużej.

Przewagą akumulatora AGM jest jednak wysoka i stała moc rozruchu, dzięki której może być wykorzystywany w samochodach z technologią start-stop i systemem odzyskiwania energii z hamowania. W tej roli nie sprawdzą się akumulatory żelowe. AGM są też tańsze w eksploatacji ze względu na wydłużoną liczbę cykli, bardziej przyjazne środowisku oraz niezawodne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium