Skylark-Polska | Adres: ul. Madziarów 54, 04-444 Warszawa | Tel: 22 673 50 8022 673 50 80 | E-mail: info@ogrzewania.pl

Regeneracja sprężarek klimatyzacji Warszawa

Regeneracja sprężarek klimatyzacji

O tym, jak przyjemna jest jazda samochodem ze sprawnie działającą klimatyzacją nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Możliwość szybkiego schłodzenia wnętrza samochodu, a także precyzyjnej regulacji temperatury w aucie, doceniamy przede wszystkim w upalne dni. Dobrze i wydajnie pracująca klimatyzacja w samochodzie to nie tylko komfort - to również znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa jazdy. Już dawno dowiedziono, że cyrkulacja powietrza, którą zapewnia właśnie samochodowa “klima” to znacznie lepsza koncentracja i samopoczucie prowadzącego pojazd.
Jednym z elementów mających ogromny wpływ na sprawność działania tego układu jest sprężarka klimatyzacji, często określana również mianem kompresora. Co może ulec awarii w tym układzie? Jak można naprawić uszkodzony kompresor klimatyzacji i na czym polega regeneracja sprężarek? O tym wszystkim, i wielu innych rzeczach, opowiemy w tym artykule.

Sprężarka klimatyzacji w samochodzie - zasada działania

Czym właściwie jest sprężarka klimatyzacji? Krótko mówiąc, jest to element odpowiedzialny za ruch czynnika w układzie. Poza tym, jak sama nazwa wskazuje, sprężarka kompresuje czynnik, dzięki czemu cały system jest w stanie poprawnie i wydajnie pracować. Proces sprężania powietrza powoduje powstanie ogromnych ilości ciepła, które zostaje pochłonięte przez chłodnicę klimatyzacji. Czynnik klimatyzacji przesuwany jest wtedy w stanie ciekłym do skraplacza, a następnie do parownika, w którym ma miejsce transformacja w stan gazowy. Tym samym, znacznie spada jego temperatura, więc czynnik jest teraz w stanie ochłodzić powietrze, które trafia do kabiny pasażerskiej z układu wentylacji.

Najczęstsze awarie sprężarki klimatyzacji samochodowej

Sprężarka klimatyzacji to system dosyć precyzyjnie połączonych ze sobą elementów. To powoduje, że nawet najmniejszy defekt może całkowicie zaburzyć pracę kompresora, a w rezultacie, uniemożliwić korzystanie z klimatyzacji samochodowej. Warto zatem poznać najczęstsze przyczyny usterek sprężarki w tego typu układach.

Wyciek czynnika chłodzącego

Jednym z podstawowych powodów dla których klimatyzacja w samochodzie nagle odmawia posłuszeństwa jest nagły spadek poziomu czynnika w układzie. Niestety, wielu kierowców bagatelizuje problem, wychodząc z założenia, że "skoro działa", to nie ma sensu się przejmować. Tymczasem - to błąd. Warto pamiętać o tym, że choć klimatyzacja samochodowa jest układem zamkniętym, to dopuszczalne są ubytki czynnika rzędu 10% rocznie. Mówimy o tym celowo - może się bowiem okazać, że w układzie, który nie był serwisowany przez kilka lat, zwyczajnie zabraknie czynnika chłodzącego. Zwykle jednak przyczyna, dla której czynnik chłodzący znika z klimatyzacji jest zgoła inna - są to nieszczelności. Gdzie się one pojawiają?Jednym z miejsc przez które ucieka czynnik jest tulejka łożyska ślizgowego w wale napędowym sprężarki. Problem polega na tym, że w wielu sprężarkach z nowszych samochodów wałki napędowe mają raczej słabe uszczelnienia, które tracą swoje właściwości wraz z kolejnymi kilometrami. Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku kompresorów, które są jedynie zamiennikami oryginalnych części - tam zarówno sam materiał, jak również sposób wykonania tych tulejek, sprzyjają problemom, w postaci luzów.
Kolejny punkt z którego często wycieka czynnik klimatyzacji to górna część parownika. Dokładnie chodzi o miejsce, w którym znajdują się przewody przez które przepływa czynnik chłodniczy.
Czy wycieki czynnika z układu można wykryć? Tak. Niestety, w przypadku ubytków na wyżej wymienionych elementach, konieczny będzie ich demontaż z pojazdu. Braków czynnika chłodzącego nie wolno jednak bagatelizować, ponieważ w krótkim czasie doprowadzić mogą do poważnej awarii.

Zatarcie sprężarki


Sprężarka klimatyzacji, podobnie jak każdy inny komponent w aucie z dużą liczbą elementów ruchomych może ulec zatarciu. Poniżej podajemy najczęstsze przyczyny, dla których kompresory klimatyzacji ulegają uszkodzeniu:
  • Brak czynnika chłodzącego w układzie,
  • Brak oleju w układzie (lub zbyt duża jego ilość),
  • Zła jakość oleju,
  • Zanieczyszczenia w układzie (na przykład po rozszczelnieniu się),
  • Woda w układzie

Awaria spowodowana zbyt małą ilością oleju

Skupmy się na chwilę na awarii spowodowanej zbyt małą ilością oleju w układzie. Niestety, choć wymiana środka smarnego w klimatyzacji powinna być obowiązkowym punktem sezonowego serwisu tego układu, to...bywa z tym różnie. W ostatnich latach obserwujemy prawdziwy wysyp punktów, które oferują sezonowy serwis układów klimatyzacji, w wyjątkowo niskich cenach. Niestety, pracujące tam osoby bardzo często nie przestrzegają podstawowych procedur przy pracy z takimi układami - brak im podstawowej wiedzy. W rezultacie, auto po serwisie w takim miejscu może mieć zbyt niski poziom oleju w systemie klimatyzacji, co w krótkim czasie doprowadzi do uszkodzenia części sprężarki.

Regeneracja sprężarki klimatyzacji w aucie - na czym polega?

Co zrobić, jeżeli sprężarka klimatyzacji w samochodzie ulegnie uszkodzeniu? Nie zawsze konieczna będzie jej wymiana na nową. Zwykle wystarczy poddać ja regeneracji. Poniżej w skrócie opisujemy, jak wygląda procedura naprawy klimatyzacji w Skylark Polska.
Pierwszym etapem jest oczywiście demontaż kompresora z samochodu. Najpierw jednak demontuje się jego napęd, a dopiero potem całą sprężarkę. Przed wyjęciem samego kompresora zwykle dokonujemy dosyć dokładnego czyszczenia.

Piaskowanie korpusu sprężarki

Na tym etapie niezbędne są dwie czynności - mycie oraz piaskowanie korpusu. Dlaczego? Znacznie ułatwią one późniejszą diagnostykę. Usunięcie zabrudzeń pozwoli stwierdzić czy obudowa kompresora nie nosi jeszcze jakichś dodatkowych uszkodzeń, które można byłoby usunąć w trakcie naprawy sprężarki klimatyzacji. Poza tym usunięcie wszelkiego rodzaju zabrudzeń pozwoli uniknąć kolejnej awarii.

Rozebranie sprężarki na części

Znacznie ułatwia to wszelkie prace przy naprawach sprężarki. Wyjęcie z auta tego elementu pozwoli na precyzyjną ocenę jego stanu. Na tym etapie wymieniamy wszystkie części, które noszą widoczne ślady uszkodzeń. Jeżeli nastąpiło zatarcie sprężarki, to w ramach naprawy klimatyzacji wykonujemy również czyszczenie układu, a takżę wymianę osuszacza czy zaworu rozprężnego.
Niezależnie od rodzaju uszkodzeń kompresora klimatyzacji, zawsze warto dokonać wymiany uszczelnień - po demontażu mogło bowiem dojść do ich uszkodzenia. Zawsze sprawdzamy także poszczególne elementy sprężarki klimatyzacji, na przykład:
  • Pasek
  • Sprzęgiełko
  • Napinacz
  • Łożyska
  • Wał

Testy diagnostyczne


Profesjonalnie wykonane naprawy klimatyzacji to jedno. Aby ich wykonanie było możliwe, należy dokładnie zdiagnozować przyczynę usterki układu. Sama informacja o tym, że “klimatyzacja nie działa”, nie wystarczy bowiem do wykonania dobrej jakości napraw. To dlatego zawsze w trakcie regeneracji sprawdzamy nie tylko temperaturę powietrza wydobywającego się z kratek nawiewu, ale także szereg elementów elektrycznych układu. Na przykład czujniki czy prawidłowość podłączenia elektrycznego sprzęgła sprężarki. Szereg testów diagnostycznych jakie przeprowadzamy pozwala nam również stwierdzić, czy w układzie zwyczajnie nie brakuje czynnika chłodniczego, co z kolei mogłoby spowodować jego nieprawidłowe działanie.
W Skylark Polska zależy nam na maksymalnym zadowoleniu wszystkich Klientów. Nie wymieniamy więc części “na ślepo”, licząc na to, że taka naprawa klimatyzacji przyniesie skutki. Zawsze poświęcamy dużo czasu na szczegółowe testy diagnostyczne układu, również po zakończeniu regeneracji, tak aby mieć pewność, że wszystko działa poprawnie.

Parametry techniczne sprężarek do klimatyzacji

Regeneracja sprężarki klimatyzacji nie musi wcale oznaczać pogorszenia jej parametrów. Jeżeli zostanie fachowo przeprowadzona, to zapewni temu elementowi dokładnie taką samą wydajność jak w przypadku nowego, całkowicie sprawnego komponentu.

Solidna regeneracja sprężarek klimatyzacji w samochodzie

Chcesz mieć pewność, że regeneracja kompresora klimatyzacji przywróci mu dawną sprawność? Skorzystaj z naszych usług.

Sprężarki po regeneracji skuteczne jak nowe


Czy sprężarki klimatyzacji po regeneracji będą równie trwałe co ich oryginalne odpowiedniki? Zdecydowanie tak, o ile będą przestrzegane procedury serwisowe. Taka procedura naprawy sprężarki klimatyzacji może być świetną alternatywą dla zakupu zupełnie nowej części. Cena jest znacznie niższa, a jednocześnie można przywrócić urządzeniu dawną sprawność. Wielu Klientów pyta nas, co będzie lepsze - używana sprężarka klimatyzacji czy poddanie uszkodzonej regeneracji. Cóż, pamiętajmy o tym, że kupując kompresor z drugiej ręki praktycznie nigdy nie mamy pewności w jaki sposób był przechowywany. Na składach z częściami samochodowymi (tak zwane “szroty”), kompresory raczej nie są przechowywane w odpowiednich warunkach. Możemy zatem spodziewać się, że kupując używaną sprężarkę trafimy na część, która jest na przykład pełna wilgoci - a ta w krótkim czasie doprowadzi do uszkodzenia kluczowych elementów układu klimatyzacji.  

Doświadczeni pracownicy

Nie jesteśmy kolejnym, przypadkowym serwisem klimatyzacji, jakich nie brakuje w Warszawie. W branży działamy już od ponad 25 lat, więc układy klimatyzacji w samochodach praktycznie nie mają przed nami tajemnic. W Skylark Polska pracują wyłącznie najwyższej klasy specjaliści, którzy mają za sobą naprawy tysięcy układów klimatyzacji. Wieloletnie doświadczenie, stale poszerzane przez różnego rodzaju kursy i szkolenia sprawia, że będziemy w stanie rozwikłać każdą zagadkę związaną z niedziałającym układem klimatyzacji.

Zapraszamy do naszego warszawskiego serwisu na naprawę sprężarki klimatyzacji

Masz problem z samochodową klimatyzacją? Męczą Cię wycieczki od serwisu do serwisu, gdzie zostawiasz tylko pieniądze, ale klimatyzacja dalej nie chłodzi? Zapraszamy do Skylark Polska! Siedziba naszej firmy znajduje się na Rembertowie, przy ulicy Madziarów 54. Z przyjemnością zajmiemy się regeneracją kompresora klimatyzacji w Twoim samochodzie. Gwarantujemy, że auto wyjedzie z naszego serwisu z idealnie działającą “klimą”!

Zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem pod numerem telefonu:

22 673 50 80 22 673 50 80

Lub do osobistej wizyty w naszym serwisie klimatyzacji:

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium