Zimowy wypoczynek w kamperze – czy to możliwe?
Urlopowe wyjazdy na narty czy nad morze, które kusi urokiem spacerów po pustej plaży i widokiem wzburzonych fal, zazwyczaj kojarzą się z koniecznością wynajęcia pokoju w hotelu czy pensjonacie. Pomijając ceny takich lokali w kurortach, stanowią one również ograniczenie w postaci lokalizacji, regulaminów czy innych gości za ścianą. Camper zapewnia nieograniczoną swobodę i niezależność, szczególnie w kwestii przemieszczania się wtedy, kiedy chcesz i parkowania tam, gdzie chcesz. Jednak czy przyczepa kempingowa jest odpowiednia do zamieszczania w niej zimą?
Jednym z najważniejszych problemów, jaki wiąże się z wypoczynkiem poza sezonem jest obniżenie temperatur powietrza. Samochody kempingowe nie są przystosowane do tego, aby zapewnić optymalna temperaturę we wnętrzu wtedy, gdy silnik nie pracuje, a na zewnątrz powietrze znacznie się ochładza. Jest to problemem szczególnie w okresie zimowym, podczas dużych mrozów. Nie oznacza to jednak, że camping zimowy jest jedynie nierealnym wyobrażeniem lub też wiąże się z dyskomfortem termicznym i nieuchronnym przeziębieniem.
Zadbaj o ogrzewanie kempingowe
Obecnie zapewnienie komfortu termicznego mieszkańcom przyczepy kempingowej nie jest już niemożliwe. Dzięki dostępności efektywnych systemów grzewczych możesz sprawić, że wnętrze kampera będzie równie przytulne jak Twój dom. Do wyboru masz zarówno ogrzewanie gazowe, jak i elektryczne czy dwufunkcyjne. Każde z nich jest dyskretnie montowane pod podłoga. Instalacji nie widać we wnętrzu, a ciepłe powietrze utrzymuje w nim stałą temperaturę.
Funkcjonalność kempingowych systemów grzewczych jest bardzo duża. Pozwalają one nie tylko na ogrzanie wnętrza przyczepy, ale też na podgrzewanie wody użytkowej z specjalnym zbiorniku. Dzięki temu możesz myć się, zmywać naczynia czy nawet wykonywać drobne przepierki bez potrzeby gotowania wody na kuchence. Camping zimowy we dwoje to również okazja do stworzenia romantycznej atmosfery czy rozgrzewki po wypadzie na narty przez imitacją kominka.
Zobacz ofertę: ogrzewanie kempingowe
Zapasowe butle lub kanister na paliwo
Dobry i wydajny system ogrzewania kempingowego z pewnością zagwarantuje ciepło we wnętrzu przyczepy. Warto jednak pamiętać, że systemy tego typu nie pracują na powietrze, a niespodziewane wyczerpanie zapasu paliwa do agregatu czy gazy-u z butli może się skończyć przemarznięciem. Dlatego przed wyjazdem zadbaj o dwie butle gazowe umieszczone w schowku z dobrą wentylacją, które ochroni mieszkańców kampera w przypadku przecieków gazu. Możesz też zdecydować się na ogrzewanie na olej napędowy pobierany ze zbiornika paliwa.
Pamiętaj też, że podczas postoju ogrzewanie powinno być włączone non stop, aby nie dopuścić do zamarznięcia wody w instalacji i bojlerze oraz ich uszkodzenia. Wychodząc na narty, można jedynie zmniejszyć poziom grzania. Jeśli planujesz dłuższy postój kampera bez włączonego ogrzewania, wcześniej koniecznie opróżnij instalację wodną, a przed jej ponownym napełnieniem podgrzej wnętrze przyczepy.
Izolacja termiczna ścian i podłogi
Aby zimowy wypoczynek w kamperze był komfortowy, konieczne jest zadbanie o dobrą izolację ścian i szczelność wszystkich otworów. Ma to znaczenie jeszcze na etapie wyboru samochodu, który chcesz kupić lub wypożyczyć. Planując wyprawy zimą zwróć uwagę na izolację ścian oraz podwójną podłogę. Stanowią one podstawowy warunek, jaki musi spełnić pojazd przeznaczony do wyjazdów zimowych.
Nie wszystkie elementy konstrukcji pojazdu da się uszczelnić. Dlatego jako wsparcie mogą służyć specjalne maty grzewcze. Podczas postoju możesz nimi ocieplić od wewnątrz kabinę kierowcy, a w szczególności duże powierzchnie szyb. W sprzedaży są też maty zewnętrzne, w które można „ubrać” kabinę pojazdu.
Dlaczego warto wybrać się na kemping zimą?
Bez wątpienia podróżowanie zimą jest dla odważnych, co jednak nie oznacza, że nie może spróbować tej przyjemności każdy, kto poszukuje odmiany. Chociaż powszechnie uważa się, że wypoczynek zimą oznacza głównie narty, tak naprawdę można wtedy zwiedzać, łowić ryby pod lodem, a nawet plażować w południowych rejonach kontynentu. Polska jest idealnym krajem do podróżowania samochodem z przyczepą. Nie brakuje pól kempingowych czynnych przez cały rok, a znacznie ograniczony ruch turystyczny sprawia, że możesz cieszyć się wypoczynkiem bez stania w kolejkach do punktów gastronomicznych czy innych atrakcji.
Mieszkając w przyczepie kempingowej możesz samodzielnie decydować, kiedy chcesz ruszyć w dalszą drogę i gdzie się zatrzymać. Wystarczy, że zadbasz o odpowiednie ogrzewanie kempingowe, łańcuchy śniegowe na koła, zapas gotówki na jedzenie i paliwo oraz o właściwe towarzystwo. Profilaktycznie warto też zabrać ze sobą suszarkę do butów i odzieży, zwłaszcza, jeśli wybierasz się na narty. Przyda się też lodówka turystyczna na świeży prowiant.
Zobacz też: Instalacja elektryczna w kamperze