Skylark-Polska | Adres: ul. Madziarów 54, 04-444 Warszawa | Tel: 22 673 50 8022 673 50 80 | E-mail: info@ogrzewania.pl

Czynniki chłodzące w klimatyzacji samochodowej - przydatne informacje

Czynniki chłodzące w klimatyzacji samochodowej - przydatne informacje

Oczywiście dużą pomocą są różnego rodzaju sposoby na walkę z nagrzewaniem się wnętrza pojazdu, między innymi maty na przednią szybę, mające za zadanie odbijać promienie słoneczne, chroniąc tym samym w pewnym stopniu przed nagrzewaniem auta. Najlepszym jednak sposobem na walkę z upałami w letnie dni jest sprawnie działający układ klimatyzacji. W dzisiejszych czasach już praktycznie każdy samochód jest w niego wyposażony, a kierowcy i pasażerowie bardzo go sobie cenią z uwago na wysoką skuteczność walki z upałami. Bardzo ważne jednak jest, aby klimatyzacja samochodowa działała poprawnie, ponieważ tylko wtedy może wykazać 100% swoich możliwości.

Co więc jest ważne w działaniu układu klimatyzacji ? Na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę? Z jakimi czynnikami chłodzącymi mamy do czynienia?

Czynnik chłodzący

W każdym układzie klimatyzacji znajduje się czynnik chłodniczy. To on, razem z prawidłowo działającą sprężarką, jest najważniejszy. Najczęstszą usterką układu klimatyzacji jest wyciek czynnika chłodniczego. Rzadko jednak wyciek jest na tyle duży, aby klimatyzacja od razu przestała pracować.

Zwykle w rurkach prowadzących ten gaz, w radiatorze lub w samej sprężarce, powstają bardzo małe ubytki materiału lub innego rodzaju nieszczelności, takie jak nieszczelność połączeń, którymi czynnik chłodniczy sukcesywnie, powoli ulatuje z układu. Klimatyzacja działa z coraz gorszym skutkiem, aż w końcu całkowicie przestaje pracować. Bardzo często tego typu wycieki gazu powstają na skutek korozji któregoś z elementów układu klimatyzacji.

Dlatego właśnie warto regularnie serwisować układ klimatyzacji. Eksperci sugerują coroczne przeglądy wraz z odgrzybianiem układu, gdyż ma to bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.

Rodzaje czynników chłodniczych

Najbardziej popularnym gazem w układach klimatyzacji jest czynnik chłodniczy o oznaczenia R-134a. Świetnie chłodzi, a przy tym jest niegroźny podczas wypadków. Znajduje on zastosowanie nie tylko w układach klimatyzacji, ale także jako środek pędny w aerozolach technicznych i medycznych. Środek ten był wykorzystywany w układach klimatyzacji do 2017 roku. Okazało się jednak, że miał jedną poważną wadę – bardzo źle wpływał na środowisko, przyczyniając się znacząco do globalnego ocieplenia klimatu.

Dlatego w nowych samochodach czynnik R-134a został zastąpiony czynnikiem R1234yf. Ten gaz również doskonale radzi sobie z chłodzeniem wnętrza pojazdu, a przy tym jest dużo mniej szkodliwy dla środowiska. Jest jednak około dziesięciokrotnie droższy od wcześniej używanego R134a.

Trzecim gazem wykorzystywanym w układach klimatyzacji jest po prostu dwutlenek węgla. Takie rozwiązanie zastosował między innymi Mercedes-Benz.

Gdzie warto nabić klimatyzację?

Klimatyzacja w samochodzie to bardzo skomplikowany układ. Co więcej, w każdym z pojazdów taki może się on różnić, przez co każdy z nich wymaga indywidualnego podejścia. Różnice wynikają z ilości czynnika chłodniczego, jego rodzaju i sposobu podpięcia pod maszynę obsługującą.

Dlatego właśnie bardzo ważne jest, aby w celu naprawy lub przeglądu klimatyzacji udać się do profesjonalistów, a nie do podrzędnego zakładu, którego jedynym atutem jest posiadanie maszyny do napełniania klimatyzacji. Profesjonalny serwis nie dość, że sprawdzi szczelność układu, to w sposób bezpieczny dla samochodu i środowiska a także zdrowia ludzkiego oczyści układ ze starego czynnika.

Zobacz ofertę: nabijanie klimatyzacji Warszawa

Bardzo modną swego czasu praktyką było nabijanie klimatyzacji gazem LPG (dokładnie tym samym, którym zasilane są pojazdy wyposażone w taką instalację). Klimatyzacja wtedy oczywiście też działa, sam serwis był tani, a w razie nieszczelności po raz kolejny niedużym kosztem można było napełnić ją ponownie. Należy jednak pamiętać, że podczas wypadku taka klimatyzacja może eksplodować pozbawiając nas życia, dlatego takie praktyki są niedopuszczalne. Stawiajmy na wykwalifikowanych fachowców, którzy działają w oparciu o najlepszą, aktualną wiedzę fachową.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium