Skylark-Polska | Adres: ul. Madziarów 54, 04-444 Warszawa | Tel: 22 673 50 8022 673 50 80 | E-mail: info@ogrzewania.pl

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji?

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji?

 

Klimatyzacja samochodowa to jeden z tych dodatków, bez których trudno wyobrazić sobie komfortowe użytkowanie pojazdu. Aby jednak móc w pełni cieszyć się zaletami tego układu, warto zadbać o jej kondycję. Nieszczelna klima potrafi bowiem być źródłem nie tylko dyskomfortu, ale również sporych wydatków. Dlatego w tym artykule opisujemy jak zadbać o samochodową klimatyzację. 

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji?

Czy właściciel auta może samodzielnie wykryć ewentualne niesprawności w układzie “klimy”? Tak. I jeżeli mamy choćby cień podejrzeń, że jest ona niesprawna, warto zwrócić się do serwisu.


Oto objawy nieszczelnej klimatyzacji jakie kierowca jest w stanie samodzielnie zaobserwować: 

1) znacznie zmniejszona wydajność układu. Może to zobrazujemy - wciskamy przycisk, widzimy jak obroty się podwyższają, wzrasta spalanie, a mimo to z nawiewów nie leci chłodne powietrze. Albo leci go o wiele mniej niż wcześniej.  Warto jednak pamiętać, aby dać "klimie" choćby te kilka lub nawet kilkanaście minut na rozkręcenie się - jeżeli jednak po takim czasie nie jest w stanie ona pracować z zadowalającą nas wydajnością, lepiej udać się do serwisu;

2) plamy oleju na łączeniach klimatyzacji pod maską - jeżeli mamy podejrzenia co do sprawności tego układu, warto zajrzeć pod maskę. W okolicach przewodów klimatyzacji mogą występować plamy oleju. To środek smarny który odpowiada za utrzymanie sprężarki (kompresora) klimatyzacji.

Ta metoda ma jednak dwie wady - patrząc z perspektywy przeciętnego posiadacza samochodu: 

  • wymaga sporego doświadczenia (by odróżnić plamy oleju od innych zabrudzeń)
  • wymaga wiedzy (musimy wiedzieć jak znaleźć przewody klimatyzacji w danym aucie)

    Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Wyciek z klimatyzacji - co zrobić gdy go zauważymy?

Zdecydowanie nie polecamy samodzielnej diagnozy układu. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu zwykle tylko zabiera czas i nerwy. Jeżeli mamy podejrzenie, że w naszym aucie jest nieszczelna klimatyzacja samochodowa, to na wykrywanie problemów z tym elementem najlepiej udać się do profesjonalnego serwisu. To właśnie fachowcy którzy specjalizują się w obsłudze układów klimatyzacji w autach będą w stanie określić czy układ rzeczywiście jest szczelny czy też wymaga interwencji serwisanta.


Co dokładnie sprawdzamy w autach, które odwiedzają nasz serwis? Z doświadczenia wiemy, że nieszczelności klimatyzacji najczęściej występują w następujących elementach

  • połączenia: przewodów ciśnieniowych oraz ich podłączenie do różnych elementów klimatyzacji
  • chłodnica klimatyzacji
  • uszczelniacze sprężarki

Na czym polega próba szczelności? Dosyć popularna jest metoda ciśnieniowa. Opiera się ona o wprowadzenie azotu do układu klimatyzacji (dlatego dosyć często reklamuje się sprawdzanie szczelności azotem). Gaz wprowadzony zostaje do układu pod maksymalnym ciśnieniem, po czym sprawdza się poziom ciśnienia. Jeżeli pozostaje na stałym poziomie to oznacza to, że nieszczelność klimatyzacji nie występuje. Gdyby jednak spadło, to wtedy trzeba szukać miejsca  z którego ulatnia się czynnik.


Inną metodą na wykrywanie nieszczelności klimy jest stosowanie profesjonalnych czujników. Takie urządzenia umożliwiają dosyć precyzyjne odnalezienie punktu w którym pojawiła się nieszczelność. Układ jest bowiem oparty o urządzenie, które posiada elektroniczny wyświetlacz pozwalający na bieżące odczyty wartości, a także sondę z elastycznym przewodem. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest dotarcie nawet do głęboko umieszczonych elementów klimatyzacji samochodowej.

Serwis klimatyzacji Warszawa - profesjonalny serwis i naprawa klimatyzacji w Warszawie.

Ile kosztuje naprawa nieszczelnej klimatyzacji?

Niestety nie ma tu jednej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od tego jakie elementy uległy uszkodzeniu. Koszty mogą wynieść od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych. Przerażające? Dobra wiadomość jest taka, że można temu łatwo zapobiec. Poniżej przedstawiamy 3 kroki do tego, jak cieszyć się przez długie lata sprawną “klimą” w aucie.

  1. Używajmy klimatyzacji przez cały rok. Błędem jest uruchamianie układu dopiero wtedy, gdy na zewnątrz robi się ciepło. Samochodowa klimatyzacja to układ jaki pracować powinien przez cały rok. Zimą czy jesienią szybko i skutecznie usuwa wilgoć z wnętrza kabiny pasażerskiej, dzięki czemu łatwo pozbędziemy się pary z szyb. 
  2. Regularnie serwisujmy “klimę”. Kontrolę tego układu powinno się przeprowadzać przynajmniej raz w roku. To dobry moment na sprawdzenie ewentualnych nieszczelności, stanu poszczególnych elementów układu, a także okazja do usunięcia szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Ważna uwaga - do serwisu klimatyzacji wybierajmy firmy, które się w tym temacie specjalizują! Nie sezonowe punkty, które często można znaleźć choćby przy wulkanizacjach - tam o profesjonalizm i fachową wiedzę zwykle trudno.
  3. Reagujmy na pierwsze objawy usterek. Podejrzewasz rozszczelnienie klimatyzacji? Leci para z nawiewu? Nie czekaj aż objawy się nasilą - im szybciej skontaktujesz się z serwisem klimatyzacji, tym mniej kosztowna będzie naprawa usterki. Samochodowa klimatyzacja to system naczyń połączonych, a niesprawność jednego elementu szybko powoduje uszkodzenie kolejnych.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium