Skylark-Polska | Adres: ul. Madziarów 54, 04-444 Warszawa | Tel: 22 673 50 8022 673 50 80 | E-mail: info@ogrzewania.pl

Czy warto kupować/montować ogrzewanie postojowe?

Czy warto kupować/montować ogrzewanie postojowe?

Czym jest ogrzewanie postojowe

Zima jest piękna tylko na obrazkach, a krystalicznie biały śnieg, połączony z trzaskającym mrozem, zachwycają najwyżej narciarzy lub innych miłośników zimowych aktywności na świeżym powietrzu. Przesiadając się do samochodu szybko przestajemy lubić zimę - problemy z uruchomieniem silnika, konieczność odśnieżania karoserii czy przejmujące zimno we wnętrzu - to tylko kilka objawów. Na szczęście, my znamy sposób na zimno!

Rodzaje instalacji

Wyróżniamy dwa rodzaje instalacji ogrzewania postojowego - powietrzne i wodne. Czym różnią się te oba rozwiązania?W wariancie powietrznym, system rozprowadza ciepłe powietrze wyłącznie po wnętrzu pojazdu. W rezultacie, wzrasta temperatura w kabinie, natomiast temperatura silnika pozostaje na tym samym poziomie. Z kolei w przypadku instalacji wodnych rozgrzewane jest zarówno wnętrze pojazdu, jak i silnik. Jak to działa? W układzie chłodzenia montujemy specjalny agregat spalinowy, który pracuje w oparciu o pobierane z baku paliwo. Nawet w momencie gdy silnik jest wyłączony, agregat umożliwia podgrzanie cieczy chłodzącej do temperatury około +70 stopni Celsjusza, a następnie rozprowadza płyn po całym silniku, dzięki czemu ogrzaniu ulegają jego poszczególne elementy. W rezultacie, już w momencie włączenia zapłonu silnik ma temperaturę zbliżoną do roboczej.Samo ciepło jest natomiast rozprowadzane po całej kabinie pasażerskiej za pomocą fabrycznej nagrzewnicy auta - nie ma potrzeby dodatkowej rozbudowy układu.

Kto powinien rozważyć montaż ogrzewania postojowego

Przez lata ogrzewanie postojowe kojarzyło się głównie z autami użytkowymi, których kierowcy musieli spędzać długie, nocne godziny w trakcie “pauzy” na parkingach. Wcale to jednak nie oznacza, że dodatkowe ogrzewanie sprawdzi się wyłącznie w ciężarówkach. Tak naprawdę, zamontować takie rozwiązanie można w każdym samochodzie! Kto jeszcze powinien rozważyć montaż takiego dodatku?Może to zrobić każdy, kto ceni sobie komfort jaki daje ciepło we wnętrzu podczas zimowych miesięcy. Nie ma tu znaczenia czy jeździmy autem dostawczym, rodzinnym kombi czy niewielkim samochodem miejskim - moduły ogrzewania postojowego zamontować można praktycznie w każdym samochodzie!Poprawnie działające ogrzewanie postojowe sprawdzi się przede wszystkim w przypadku aut parkowanych “pod chmurką”. Wyobraź sobie, że na dworze jest -15, Ty schodzisz do swojego samochodu i zamiast przejmującego zimna, w jego wnętrzu wita Cię przyjemne ciepło. To szczególnie przydatna opcja w przypadku osób, które często podróżują z dziećmi - bo nie ma przecież nic gorszego, niż oczekiwać na moment, aż z nawiewów w końcu wyleci ciepłe powietrze i ogrzeje wnętrze auta!

Czy warto?

Montaż ogrzewania postojowego zazwyczaj wiąże się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że jest to rozwiązanie, które oferuje nieopisany komfort w trakcie chłodniejszych miesięcy. Silniki współczesnych samochodów mają coraz mniejszą pojemność, a co za tym idzie, ich rozgrzewanie się trwa znacznie dłużej (nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę, że mają fabryczne podgrzewacze). W rezultacie, w kabinie bardzo często panuje ziąb przez kilka kilometrów, co nie jest specjalnie korzystne dla zdrowia!Dodatkowo, ogrzewanie postojowe to także sposób na znacznie lepsze bezpieczeństwo jazdy. Nie od dziś wiadomo, że kierowca ubrany w grube zimowe ubranie ma raczej ograniczoną swobodę ruchów. A w zimie o sytuację kryzysową na drodze naprawdę nietrudno! Jeżeli jednak wsiądziemy do ciepłego wnętrza auta to można śmiało zapomnieć o grubej warstwie ubrań. Dla pasażerów to również spory plus - nie muszą oni tłoczyć się na tylnej kanapie w zajmujących dużo miejsca strojach.I nie zapominajmy o spalaniu. Postojowe systemy ogrzewania ogrzewają wnętrze po uprzednim rozgrzaniu cieczy chłodzącej. Jednostka napędowa w aucie wyposażonym w postojowe systemy ogrzewania znacznie szybciej osiąga zatem temperaturę roboczą, co ma wpływ na zużycie paliwa - silnik zużywa przecież najwięcej w trakcie rozgrzewania!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium